Kakšno čudovito sobotno popoldne,
me pa kar vztrajamo in se posvečamo človekovim pravicam žensk pri tako pomembni dejavnosti kot je rojevanje otroka.
Tokrat bi vas opozorila na odmevnost peticije, o kateri smo govorile tudi tule na spletnem središču pri Mami Zofi 21. septembra 2014 -- sporočilo z naslovom: To vprašanje se ne tiče zgolj nas, ki se imenujemo ženske. Povabila sem k seznanitvi o pomanjkljivem spoštovanju človekovih pravic, o nasilju in zlorabah v institucijah, kjer večina sodobnih žensk v tako imenovanem modernem (post-modernem ??) in naprednem (naprednem ??) svetu rojeva otroke.
Tule je povezava na novinarski prispevek (v angleščini) na to temo:
http://www.dailylife.com.au/news-and-views/dl-opinion/we-need-to-talk-ab...
V slovenščini sem o problematiki porodnega nasilja in zlorab pisala v knjigi Rojstna mašinerija v poglavju z naslovom
"Vse najboljše za rojstni dan! Ranljivost n moč žensk v sodobnih porodnih praksah." Tam sem (se) spraševala:
"Ali je mogoče, da dobronamerni postopki ali opustitve postopkov zdravstvenih strokovnjakov med nosečnostjo, porodom in po njem
negativno učinkujejo na ženske ali jim celo škodujejo, jih čustveno ali celo telesno ranijo?"
Nekje naprej nadaljujem:
"Ne smemo spregledati telesnega in duševnega trpljenja nekaterih žensk med nosečnostjo in porodom, kajti s tem bi nadaljevali tradicijo utišanja vednosti o nasilju, zlu in poškodbah, ki so se v zgodovini zgodili ženskam v imenu znanosti, tudi medicine."
V novembru odhajam v Prago na konferenco o porodu doma, Homebirth Conference, kjer bo veliko pogovorov, pričanj in menjave izkušenj, pogledov, teoretskih in praktičnih vidikov, povezanih s tako pomembno tematiko kot je nujnost svobodnega oblikovanja osebnega in družinskega življenja na samem začetku.
Naj sije!