Prav toplo vas vabimo na cikel šestih pogovorov z babicami Babiški kafé.
Vsako rojstvo otroka je enkraten in izjemen dogodek za žensko, moškega, družino in skupnost in je neprimerljiv s čemerkoli drugim. Babica je varuhinja tega življenjskega prehoda, je prva članice skupnosti, ki sprejme otroka. Je varuhinja življenja, zdravja in fiziološkega poteka poroda. Žensko spremlja na poti v materinstvo in moškega na poti v očetovstvo.
Decembra 2023 je bilo babištvo vpisano na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Nominacijo je predložilo osem držav, med njimi tudi Slovenija.
Združenje Naravni začetki smo sodelovali pri tem in smo eden od nosilcev nesnovne kulturne dediščine babištva v Sloveniji. V teh dneh smo Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije in Združenje Naravni začetki od ministrice za kulturo dr. Aste Vrečko prejeli listino ob vpisu na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Kot enega od korakov pri varovanju, krepitvi, osvetlitvi in promociji babištva v Sloveniji smo pri Združenju Naravni začetki pripravile cikel šestih pogovorov Babiški kafé. Gre za resne, poglobljene, a tudi iskrive, živahne, zanimive pogovore z izbranimi gostjami: samostojnima babicama, babicami iz slovenskih porodnišnic in porodničarko, ki še posebej spoštuje babištvo. V njem spoznavamo posamezne babice in njihovo znanje, veščine in sodobne prakse, njihovo razmišljanje. Kako podpirajo ženski na poti v materinstvo? Kako zagotavljajo uresničevanje pravic žensk in otrok? Kakšno je sodelovanje z drugimi zdravstvenimi strokovnjaki in ustanovami? Kaj menijo o pomenu babištva danes?
Gostje Babiškega kaféja 2024 so Nina Radin, dipl. babica, samostojna babica, Špela Rebernak, dipl. babica, Porodnišnica Trbovlje, Mateja Kusterle, dipl. babica, Porodnišnica Jesenice, Tea Bevk, dipl. babica, Sabina Oblak, dipl. babica, samostojna babica, Eva Macun, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, Porodnišnica Jesenice.
Prva štiri srečanja z gostjami:
V prepričanju, da so babice pomembne za vsako skupnost, še posebej pa za ženske, ki postajajo mame, smo pogovore zasnovali kot javne, prosto dostopne dogodke, na katerih so dobrodošli tudi dojenčki.
Babiški kafé je tako namenjen vsem, ki jih zanima rojstvo in babištvo, tistim, ki pričakujejo otroka ali so že starši, pa tudi dedkom in babicam. Pogovori so pomembni za babice ali druge zdravstvene strokovnjake, katerih delo je povezano z nosečnostjo, porodom, starševstvom, študentke in študente babištva, pa doule. Zanimivi so tudi za strokovnjakinje in strokovnjake, ki se posvečajo kulturni dediščini, etnologiji, antropologiji, sociologiji, javnemu zdravju.
Za več informacij nas spremljajte na spletni in FB strani.
Babiški kafé sofinancira Ministrstvo za kulturo.