Vsebina
V letu 2023 nadaljevale z izvajanjem uspešnega programa, v katerih smo informirale, izobraževale, delovale kot zagovornice za bodoče starše in starše ter informirale, svetovale, pomagale in podpirale v obporodnih stiskah.
Tri izvajalke smo izvedle:
Veliko dela smo posvetile zagovorništvu žensk v porodni oskrbi, še posebej sočutni porodni oskrbi, pravicam porodnice in problemu neprimerne porodne oskrbe in nasilja. To področje zahteva dolgoletno vztrajno delo in povezovanje vseh vpletenih.
V letu 2023 smo sodelovale na študentski babiški in na babiški konferenci s prispevki na te teme, Delovni skupini za nenasilje pri Zbornici zdravstvene in babiške nege - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije smo predstavile študijo o neprimerni skrbi in nasilju v porodni oskrbi v Sloveniji. Te problematike doslej še niso poznali.
Babice smo ponovno povezale v podporno skupino Za babice in jih podpiramo pri uresničevanju sočutne porodne oskrbe.
Nadaljujemo z zbiranjem negativnih porodnih izkušenj. Na družbenih omrežjih sporočamo ženskam o pravicah porodnice in sočutni porodni oskrbi.
Od leta 2023 smo na Ministrstvu za kulturo vpisani v register nesnovne kulturne dediščine kot eden od nosilcev babištva. Sodelovale smo tudi pri vpisu babištva na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulture dediščine človeštva, ki je bil uradno potrjen decembra 2023.
Na družbenih omrežjih so naše objave dosegle več kot 83.000 posameznic in posameznikov, dobile so 3.800 klikov, na FB imamo več kot 2.000 sledilcev. Portal Pravice porodnice je 4.100 posameznic in posameznikov obiskalo več kot 7.500 krat.
Sodelujemo z različnimi organizacijami in institucijami iz Slovenije in tujine ter s posameznimi strokovnjaki (babicami, zdravniki, socialnimi delavci, psihologi itd.).
Organizacija in finance
Članice upravnega odbora: Zalka Drglin, Lina Košir, Damijana Medved, Mia Sivec, Irena Šimnovec.
5 prostovoljk je opravilo 979 ur dela.
Društvo v celoti upravljamo s prostovoljskim delom.
Imeli smo eno zaposlitev za štiri mesece za 40 % delovni čas.
Sofinancerji v letu 2023:
• Mestna občina Ljubljana (11.000 EUR)
• Evropska izvajalska agencija za izobraževanje in kulturo - European Education and Culture Executive Agency (EACEA) prek projekta Impact4Values, ki ga v Sloveniji vodi CNVOS – 10.799,11 EUR.
Pridobitna dejavnost: 1.428,36 EUR
Donacije: 1.685,43 EUR
Stroški v letu 2023:
· stroški dela (plače, avtorski honorarji, plačilo s.p.) 14.215,54 EUR
· stroški blaga, administracije in storitev (najemnine, telekomunikacijski in drugi stroški obratovanja, storitve itd.) 10.401,32 EUR
· stroški amortizacije 148,99 EUR
Zahvaljujemo se financerjema programov – Mestni občini Ljubljana – Oddelku za zdravje in socialno varstvo in CNVOS - ter vsem, ki ste z nami, nas podpirate, v kakršnikoli obliki.